Cseh Katalin

Baba néni és Márk

Kiadás éve: 2015

Kiadó: Gutenberg Kiadó, Csíkszereda

ISBN: 978-606-93887-4-7

PAP ÁGNES
2016
.
09
.
14
.
Halandó és halhatatlan egy fedél alatt
Helikon XXVII. ÉVFOLYAM 2016. 11. (697.) SZÁM – JÚNIUS 10.
AGORA
FÜLSZÖVEG
fulszoveg_pap_agnes_borito1

Cseh Katalin: Baba néni és Márk. Gutenberg Kiadó, Csíkszereda, 2015. Kürti Andrea rajzaival
A Vágyországból, Végtelenvásárhelyről útnak induló Márk rossz fékezés nyomán kerül a Földre, de ez az apró kis manír hatalmas örömöt hoz Baba néni életébe. A zafírkék szemű, ezüstfehér kontyú néni és a bodor hajú, fürkész tekintetű kisfiú Cseh Katalin legújabb verseskötetének főszereplői. Ők ketten egy különös hangulatú, hétköznapi rituálékból felépülő, könnyed ritmusú verslánc figurái, amelyben a földi és az égi, a realitás és a vágyak személyes párbeszéde bontakozik ki. Baba néni a maga kis kertes házával, takaros konyhájával, ódon tárgyaival, mindennapi foglalatosságaival az élet ízig-vérig megtestesítője, míg vele szemben Márk elsősorban a vágyak követe, a gyerekkor felhőtlenségének alakja, egy olyan, még csillagbaráttal is rendelkező kis lény, akinek hátizsákjában csodatermő, mesebeli gyógynövények vannak. Baba néni és Márk kapcsolata a földi és égi találkozása.
Ennek alárendelődve alakul a kötetben az idő- és térbeli utazás. Nem hiányoznak a hétköznapiságot közelhozó nappali cselekvések sem, de leginkább az este, az éj honol, hiszen ez maga a titokzatosság, a rejtelem ideje. Ilyenkor fokozottak a vágyak, az álmok, az emlékezés, amelyek mintegy kulcsszavai a kötetnek. Ezt erősíti az is, hogy a szerző saját édesanyja emlékére írta a kötetet.
A kézzelfogható valóság, a csendes nosztalgia, a lélekmozgató vágyak gyermeki zeneiségben, szókapcsolatokban élénkülnek meg. Tobzódunk a színekben, amit nagyszerűen kihasznál Kürti Andrea, a versek illusztrátora: barna koffer, kopott sárga bőrönd, piros kockás asztalterítő mellett elvehetetlenül ott vannak az áttetszőséget sugalló lágy kékek és a központi csillagmotívum meleg sárgája is. A szerethető rajzok mintegy életre keltik a sorokat, s nagymértékben hozzájárulnak ahhoz, hogy az olvasó igényes gyermekverskötetet tarthasson kézben.
Cseh Katalin 38 verse úgy szól a gyerekekhez, hogy közben felnőtt olvasójuk is egy-egy életképet magáénak tudhat. Eszköztelen egyszerűség, tiszta forma, csengő zeneiség jellemzi, jól körvonalazott szavakban a megélt tartalom, s ettől kíváncsiak vagyunk Baba nénire és Márkra. Figyelemmel követjük őket a nagyváros helyszínein, s ha Márk útra kél, a hátrahagyott picinyke csillagot mindannyian keressük… Mert valahol a keresésről, az elmúlásról, a minden földi varázs illékonyságáról is szól a kötet. Ezek után mi is megkérdezzük: „Lássuk, a vágyak most hol vannak? / Lassú szívekben fölgyorsulnak…”

Baba néni és Márk – bemutatták Cseh Katalin verseskötetét Maszol
Varga Cecília
Varga Cecília
2015. december 3., csütörtök, 21:36

A Gutenberg Kiadó legújabb könyve egy verseskötet gyerekeknek, amely még a felnőtteket is kirángathatja a szürke hétköznapokból és elrepítheti a vágyak országába. Cseh Katalin versei egyszerűek, hangulatosak, színesek és átélhetőek.

A Baba néni és Márk című kötet bemutatója során megszólalt a kiadó szerkesztője, Burus Botond, aki elmesélte, hogy számára mennyire fontosak a gyerekkönyvek, hiszen kiskora óta imádja a meséket. Megjelentek már székely, illetve cigány meséskönyvek és tervben van a zsidó, örmény és román mesék publikálása is.

A verseskötetet Kürti Andrea illusztrálta, rajzai csodálatosan ábrázolják Baba néni és Márk békés, álmodozó, kalandos világát. A grafikus szerint a versek megadják a lehetőséget, hogy egyszerűbb és letisztultabb rajzokat készítsen, mint a mesékhez.

A versek összefüggőek, Baba néni és Márk is létező személyek, akik a bemutatón is részt vettek. A szerző elmondta, hogy mi volt az az esemény, ami a kötet megírására késztette: a négy éve elhunyt édesanyja által hagyott űrt próbálta betölteni költeményeivel. Ezért a versek nem csak a gyerekek számára érdekesek, hiszen rávilágítanak arra, hogy mennyire fontos kiszabadulni a hétköznapok rutinjából, és visszamenni gyerekkorunk biztonságos nyaraiba, amikor nagyszüleinkkel vakációztunk, önfeledten játszadoztunk, álmodoztunk. „Ha nincsenek vágyaid, gyakorlatilag nem élsz”, magyarázta Cseh Katalin.

A bemutató során meghallgathattunk néhány verset, amelyek bemutatták a vágyboltot, elvittek a csillagok közé, s mindez egy valóságos „illékony földi varázs” volt a közönség számára.

A kötetet ajánlják minden gyereknek, hiszen a költemények stílusa könnyű, érthető, felfedezésre, kalandozásra ösztönöz. De a szülők is élvezni fogják a békés hangulatú verseket, hiszen egy menedéket képez a felnőttkor nehézségeitől.

Varga Cecília