Ez történt az E-MIL 2024-es, Írói hagyatékok című szakmai táborában

október 5, 2024

Írói hagyatékok címmel az Erdélyi Magyar Írók Ligája 22. alkalommal szervezte meg írótáborát Sztánán, a Kék Iringó Kúriában. A szeptember 5. és 8. között lezajlott tábor kiemelt témája az írói hagyatékok megőrzése és kutatása volt. Olyan ismert előadók tartottak előadásokat a témában, mint Rózsafalvi Zsuzsa irodalomtörténész, Török Dalma muzeológus, Bogdándi Zsolt történész, Bartha Katalin Ágnes színháztörténész, Radics Péter kulturális szervező és Ferenczi Szilárd, az Iskola Alapítvány munkatársa.

Szeptember 5-én este Szántai János, az E-MIL elnöke megnyitotta a tábort, majd a Méhes György Tehetségkutató Pályázat senior díjazottai megkezdték a műhelyezést Lövétei Lázár Lászlóval.

 

Szeptember 6-án meghívottaink megtartották előadásaikat az írói hagyatékok megőrzéséről és kutatásáról. A moderátor Antal Balázs volt, Rózsafalvi Zsuzsa irodalomtörténész, Török Dalma muzeológus, Bogdándi Zsolt történész, Bartha Katalin Ágnes színháztörténész, Radics Péter kulturális szervező és Ferenczi Szilárd, a Digitéka projektfelelőse pedig előadott.

 

 

Ugyanazon nap délutánján sor került a Mi fán terem az irodalmi múzeum? Hagyatékok, archívumok – itthoni és nemzetközi példák című kerekasztal-beszélgetésre. Résztvevők: Bartha Katalin Ágnes (BBTE), Benedek Anna (PIM), Cseke Péter (BBTE), Egyed Emese (EME, BBTE), Kalla Zsuzsa (PIM), Radics Péter (DIA/PIM) és Demeter Zsuzsa (E-MIL, Helikon).

 

 

Szeptember 6-án, az E-MIL táborának második estéjén fellépett a Cancer Culture Collective (Vokál: Horváth Benji; gitár, szaxofon, kaval és egyéb hangszerek: Fischer Botond; basszusgitár: Varga László Edgár; dobok: Kiss Dávid). Az idő szeles volt, a hajak lobogtak.

 

 

Szeptember 7-én ellátogattunk a Varjúvárhoz, ahol Nagy Zalán, Szántai János és Szélyes-Pál Dániel saját verseket olvastak fel. Eközben a tábor területén maradt tagok – Király Zoltán és Szenkovics Dezső (ezúttal mesterszakácsi mezben), illetve a kukta szerepét vállaló Sánta Miriám és Gáll Attila – vacsorát készítettek.

 

 

Szeptember 7-én este Szilágyi Máté Sámuel, Nagy Dóra-Anna, Kassay Anna, Szélyes-Pál Dániel és Ferencz-Nagy Zoltán, a Méhes György Tehetségkutató Pályázat senior díjazottai olvastak fel (jópár olyan szöveg is akadt, amit a Lövétei Lázár László által vezetett műhelyek során fejeztek be a szerzők), majd az irodalmi intézmények, szervezetek láthatóságáról és pályakezdési lehetőségekről beszélgettek.

 

 

A Méhes György Tehetségkutató Pályázat pár díjazottja nyolckezes beszámolót írt az E-MIL 22. írótáboráról. A két szöveg a Helikon irodalmi folyóirat honlapján jelent meg. Köszönjük Nagy Dóra-Annának, Kassay Annának, Szilágyi Máté-Sámuelnek és Hochhauser Ronald Eriknek, hogy szemfülesek voltak, és köszönjük a Helikonnak, hogy helyet adtak a beszámolóknak!

Gumipapucs, fúzió és emberbőr. Az E-MIL tábor 1. és 2. napja: https://www.helikon.ro/…/gumipapucs-fuzio-es-emberbor…

Bárhova is menjünk, én nem fogok sietni! Az E-MIL táborának 3. és 4. napja: https://www.helikon.ro/…/barhova-is-menjunk-en-nem…

Továbbá köszönjük mindenkinek, aki jelenlétével, támogatásával hozzájárult ahhoz, hogy az idei táborban is fontos dolgokról essen szó!

A tábor főtámogatója a Méhes Görgy – Nagy Elek Alapítvány.

Az E-MIL támogatói: Bethlen Gábor Alap Zrt., NKA, RMDSZ, Communitas Alapítvány, Liszt Intézet Bukarest, Wedas, Jolly.